Volkan Konak Kimdir ?


Volkan Konak Kimdir - Kadınım Şarkısı

Karadeniz müziğinin güçlü isimlerinden biri olan ve Kuzeyin Oğlu lakabı ile anılan Volkan Konak, 1967 yılında Maçka’da dünyaya geldi. Lise eğitimini bitirene kadar Maçka’da kalan sanatçı, sonrasında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na girdi. 1987 yılına gelindiği zaman Suların Horon Yeri isimli albümü yaptı. Bir sene sonrasında konservatuarı bitirdi ve aynı üniversitede Sosyal Bilimler master eğitimine başladı. Karadeniz müziği evrensel müzik formları ile buluşturup özgün bir yapı oluşturan sanatçı, 1991 – 1992 yıllarında Efulim isimli albümü yaptı. 1994’te Gelirmisin Benimle albümünü yaptı ve askere gitti. Askerden geldikten sonra ise üçüncü albümü olan Volkanik Parçalar için çalışmalar yapmaya başladı.

Kendi kurduğu Kuzey Müzik Prodüksiyon’dan çıkarttığı Pedaliza albümü ardından 2000 yılında DMC bünyesinde Şimal Rüzgarı albümünü dinleyicilere sundu. Maranda albümü oldukça büyük bir beğeni kazandı ve Elmas Plak ödülünü aldı. Mora ve Mimoza Çiçeğim isimli albümleri de yine sanatçının kendine özgü tarzı ile birleşerek ortaya oldukça etkili çalışmaların çıkmasına yardımcı oldu. Volkan Konak sanatçı kişiliğinin yanı sıra Çernobil felaketi sonrasında ülkemizde kendini göstermekte oldukları sorunlara karşı göstermiş olduğu ilgi ve halkı bu konuda bilinçlendirmek adına yapılmakta olan çalışmalarda aktif olarak yer aldı. Ailesinden birçok bireyi bu felaket sonrasında ortaya çıkan kanser sebebi ile kaybeden sanatçı, Cerrahpaşa isimli şarkısını da bu hastalıktan ötürü hayatını kaybeden babası için besteleyip seslendirmiştir.En ünlü karadeniz şarkılarından biri olan kadınım şarkısını mutlaka dinleyin.

1 yorum :

1 yorum :

  1. Kadınım Şarkısını hiç dinlemedim bu yazıyı gördükten sonra dinleyeceğim merakta ettim güzel bir parça galiba Volkan Konak ismini daha önce de duymuştum değerlendirmenizde başarılı görünüyor dinlemek en iyisi teşekkürler

    YanıtlayınSil